Elektrik direğine iple asılı kalan leylek son anda kurtarıldı

Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı Avşar Mahallesi’nde boynunda iple uçan bir leylek (Ciconia ciconia)  dikkat çekti. Leylek daha sonra boynundaki iple bir elektrik direğine kondu ama oradandan aşağıya düştü.

Boynundaki iple asıl kalan leyleği görenler EKODOST (Ekoloji ve Doğa Koruma Derneği) üyelerine haber verdi. Dernek Başkanı Bahattin Sürücü Söke’deki elektrik şirketi yetkilileri ile leyleği kurtarmak için harekete geçti.

“EN ÇOK AVŞARLILAR SEVİNDİ”

Bahattin Sürücü operasyon sonrasında leyleğin kurtarılarak doğaya bırakıldığını belirterek “Leyleğin boynunda plastik siyah saman ipleri ve iplere takılmış bir çalının olduğu, bu şekilde uçtuğu ve beslenmek için araziye gittiği görüldü. Leyleği uzunca bir süre takibe aldık. Boynunda ip dolanan leyleğin yakındaki diğer yuvadan eşi tarafından çaresiz bir şekilde izlendiğini gördük. Seyyar merdivenli araç ile yuvaya çıkarak boğulmak üzere olan leyleği kurtardık. Komşumuz dedikleri leyleğin kurtarılmasına en çok Avşarlılar sevindi” diye konuştu.

YUVASINA KONDU

Aşağı indirilen leyleğe su verildi, boynundaki iplerden temizlendi ve herhangi bir yarası olup olmadığına bakıldı. Daha sonra serbest bırakılan leylek uçarak tekrar yuvasına konup yumurtalarının üzerine yattı.

Vatandaşlara uyrıda bulunan Sürücü, “Doğaya atılan her türlü atık maddeleri, plastik ipleri leylek yuvalarında görmek mümkün. Leylek yuvaları adeta küçük bir çöplük alanı gibi. Aydın bölgesinde 104 köyde ve yerleşimde bulunan 434 yuvanın hemen hepsi bu şekildedir. Leylekler göçe başladıktan sonra bu konuda bir temizlik projesinin geliştirilmesi için ilgili kurumlarla görüşeceğiz. Doğaya çöp atılmaması ve çevreye atılan atıkların toplanması, ekosistem içinde önemli işlevleri bulunan çiftçiye yararlı olan bu kuşların sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x